Chronologia

Autor: CD Jack
28 maja 2006

   
   
2001.06.

Coś się kończy...
W czerwcu 2001 zawiesiła swą działalność firma: Gildia Systemy Internetowe Sp. z o. o. z przyczyn ekonomicznych. Na początku czerwca została zamknięta redakcja najpopularniejszego portalu w polskim internecie poświęconego szeroko rozumianej fantastyce. Dla wszystkich redaktorów, współtwórców był to prawdziwy cios a najbardziej poszkodowani zostali czytelnicy, którzy praktycznie nie zdążyli się zorientować, że jest coś nie tak.

2001.06.

...coś się zaczyna
Po zamknięciu dotychczasowej redakcji powstaje w głowach dwóch osób z nią związanych zamysł kontynuowania działalności. Jeszcze nie skonkretyzowany pomysł na uratowanie Idei...

2001.07.

Konwent Gildia 2001
Konwent Gildia 2001, drugi w cyklu, miał być podsumowaniem rocznej działalności portalu Gildia, miał być miejscem, gdzie na jednej płaszczyźnie mogą się spotkać miłośnicy i liczni hobbyści z działów, pozornie nie mających ze sobą nic wspólnego. Miała to być też okazja, by wszyscy Gildianie mogli się poznać. Zawieszenie działalności Gildii i zablokowanie możliwości dalszej organizacji konwentu na trzy tygodnie przed samym konwentem, przyczyniło się do drastycznego spadku popularności Gildii a wszystkich postawiło w stan osłupienia, szczególnie osoby, które organizowały konwent bezpośrednio i wiedziały, że ekonomia Gildii ma niewiele wspólnego z finansami konwentu. Jednakże z tych przyczyn, że nie redaktorzy decydowali o finansach, konwent Gildia 2001 nie mógł się odbyć, gdyż nie dysponowali oni dostępem do akredytacji już wpłaconych na konwent oraz nie reprezentowali w tym momencie Gildii Sp. z o. o. - nie byli już jej pracownikami. Przyczyn dodatkowych też było całkiem sporo.Krótki czas od momentu zamknięcia Gildii do konwentu nie pozwolił też na np. odwołanie reklam konwentu, które pojawiły się w licznych pismach ani nawet na dodanie wkładki z informacją, że konwentu nie będzie...

2001.07.

Teleport 2001
Pomimo znacznych trudności w komunikacji, zniechęcenia całą tą sytuacją związaną z Gildią i jej sztandarowym konwentem, znalazła się grupa ludzi, która postanowiła jednak wyjść z twarzą z całej tej opresji i zorganizować mimo wszystko konwent dla czytelników związanych z redakcją. Aby nie mieć dodatkowych kłód rzucanych pod nogi, grupa ta postanowiła, że konwent odbędzie się w Gdańsku. Konwent ten nie miał nic wspólnego z konwentem Gildia z wyjątkiem: punktów programu, które udało się powielić oraz części organizatorów, którzy się nie zmienili. Organizatorzy mieli raptem trzy tygodnie na zorganizowanie nowej imprezy z nowym programem w nowym miejscu. Udało się. Było prawie 350 osób na konwencie albo nawet ciutkę więcej. Jeden sponsor generalny (dał materiały), jeden sponsor - kasa pożyczkowa (dzięki niemu mieliśmy w ogóle jakiekolwiek fundusze na organizację konwentu). Teleport był robiony po kosztach minimalnych, co wychodziło prawie w każdym miejscu.

2001.07.

Nowa Gildia - początki
Początki Nowej Gildii to jeszcze lipiec - jego początek. Moment, kiedy adres www.gildia.pl przestał istnieć dla internautów, a wraz z nim cała zawartość merytoryczna portalu Gildia. Wzajemne zaufanie redaktorów, koordynatorów, słowa zachęty od wiernych fanów wpłynęły na to, że powstała Nowa Gildia. Ludzie całkowicie już nie związani z właścicielem Gildii Systemy Internetowe sp. z o. o. z tym samym zaangażowaniem zaczęli odtwarzać swoją własność, ponownie zamieszczać swoje materiały. Niektórzy ze zdziwieniem obserwowali narodziny nowego tworu w Internecie.
Nowa Gildia zaczęła pracę na zasadach Non Profit, bez redakcji w klasycznym znaczeniu tego słowa: bez pracowników etatowych, bez stałej siedziby.

2001.08.

Nowa Gildia w Sieci!
Na początku sierpnia pojawiły się pierwsze próby uruchomienia cudem stworzonego serwera i testowe nadawanie portalu. Po tygodniu dogrywania szczegółów technicznych Nowa Gildia zaczęła regularnie nadawać (czytaj: codziennie zamieszczać aktualizacje).

   
   
   
   
   
   
   
   
   
2006.05.28

Uruchomienie strony głównej w nowej, "dwukolumnowej" wersji.
Dotychczas strona główna pracowała w starej, "geditowej", wersji przystosowanej do rozdzielczości ekranów 800x600. Nowa wersja jest odpowiednikiem stron głównych serwisów przeniesionych na nowy system przystosowany do efektywnej pracy przy szerokości ekranu 1024 piksele. Poniżej dwa screeny unaoczniające różnicę.

 

2006.06.

Uruchomienie sklepu
Pod adresem www.sklep.gildia.pl wystartował z dawien oczekiwany sklep, w którego ofercie na początek pojawiły się książki i komiksy w całkiem sporej ilości, codziennie uzupełnianej dla naszych czytelników.

   
   
   
   
   
   


blog comments powered by Disqus